Bireysel Eğitim Nedir?

Bireysel Eğitim Nedir?

İÇİNDEKİLER Bireyselleştirilmiş Eğitim Planı Nedir?Bireysel Eğitim Kim Tarafından Verilir? Merhaba arkadaşlar, bu yazımda sizlere bireysel eğitim nedir? Kim tarafından ve nasıl verilir? Kimlere verilir? Ne gibi faydalar sağlar? gibi soruların cevabını vermeye çalışacağız. Bireysel eğitim, özel gereksinimli ve üstün zekalı bireylere verilen bire bir eğitim olarak tanımlanıyor. Bu eğitim yetersizliği olan bireylerde, bu durumun engele dönüşmesini […]

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda sizlere bireysel eğitim nedir? Kim tarafından ve nasıl verilir? Kimlere verilir? Ne gibi faydalar sağlar? gibi soruların cevabını vermeye çalışacağız.

Bireysel eğitim, özel gereksinimli ve üstün zekalı bireylere verilen bire bir eğitim olarak tanımlanıyor. Bu eğitim yetersizliği olan bireylerde, bu durumun engele dönüşmesini önlemek, engeli olan bireyleri kendi öz bakım becerilerini yapabilecek ve toplumla kaynaşabilecek düzeye getirmek, üstün zekalı ve yetenekli bireylerde ise kapasitelerini en üst seviyede kullanabilmelerini sağlamak için verilen bir eğitim olarak karşımıza çıkıyor.

Özel gereksinimli bireyler, toplumdaki diğer bireylerden farklı özelliklerde olduklarından, eğitim gereksinimleri ancak bireysel olarak planlanan eğitim ve öğretim planları kullanılarak karşılanabiliyor.

Bireyselleştirilmiş Eğitim Planı Nedir?

Özel eğitime ihtiyacı olan özel gereksinimli bireyler için okul personeli, destek sağlayan personel ve öğrenci velisinin de içinde bulunduğu kurul tarafından, gereksinimlere uygun olarak hazırlanan plana bireyselleştirilmiş eğitim planı denir. Bu program istendiğinde değiştirilebilir esnek bir program olacak şekilde planlanır. Kısaca BEP olarak adlandırılan plan öğrenci, öğretmen ve velinin ihtiyaçlarına uygun olarak geliştiriliyor.

Bireysel Eğitim Kim Tarafından Verilir?

Biteysel eğitim, genellikle Zihinsel engelliler sınıf öğretmeni tarafından veriliyor. Okul öncesi öğretmenleri ve Çocuk Gelişimi uzmanları da küçük yaş grubundaki çocuklara eğitim verebiliyorlar. Engelin türüne göre görme engelliler, işitme engelliler öğretmenleri ya da dil konuşma tetapistleri de eğitmen olabiliyor.

Bireysel eğitim verilirken, en önemli husus olarak erken müdahale göze çarpıyor. Ne kadar erken yaşta eğitime başlanırsa o kadar iyi sonuç alınıyor. O yüzden vakit kaybetmeden hemen eğitime başlamak hayati bir önem arz ediyor. Eğitmen başlangıçta çocuğu serbest oyun içerisinde gözlemleyerek zayıf ve güçlü yönleri ile ilgili bilgi sahibi olmaya çalışıp, yaptığı gözlemler neticesinde elde ettiği bilgiler ışığında bir plan hazırlar. Sonra da belli bir sıraya koyarak desteklenmesi ve öğretilmesi gereken becerileri öğretime başlar. Öğretim için kısa ve uzun vadede amaçlar belirler ve bunlara ulaşmaya çalışır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?