Biberon Çürüğü Nedir? Neden Olur? Nasıl Önlenir?

Biberon Çürüğü Nedir? Neden Olur? Nasıl Önlenir?

Bebeğinize şekerleme öncesi ya da geceleri uyumadan önce rahatlaması ve hızlı uykuya geçebilmesi için biberon vererek doğru şeyi yaptığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Ancak bunu yaparak, biberon su dışında farklı bir sıvıyla doluysa, bebeğinizde biberon çürüklüğü veya erken çocukluk çağı çürüğüne zemin hazırladığınızı bilmelisiniz. Geçici olmalarına övrağmen, çocuğunuzun süt dişleri önemlidir ve çürümeye açıktırlar. Çocuklarınızın yiyeceklerini çiğnemek, konuşmak […]

Bebeğinize şekerleme öncesi ya da geceleri uyumadan önce rahatlaması ve hızlı uykuya geçebilmesi için biberon vererek doğru şeyi yaptığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Ancak bunu yaparak, biberon su dışında farklı bir sıvıyla doluysa, bebeğinizde biberon çürüklüğü veya erken çocukluk çağı çürüğüne zemin hazırladığınızı bilmelisiniz.

Geçici olmalarına övrağmen, çocuğunuzun süt dişleri önemlidir ve çürümeye açıktırlar. Çocuklarınızın yiyeceklerini çiğnemek, konuşmak ve iyi görünümlü bir gülümseme için güçlü ve sağlıklı dişlere ihtiyacı var. Onların ilk dişleri, yetişkin dişlerinin doğru şekilde çıkmasına da yardımcı olurlar. Dişlerini önümüzdeki on yıllarca korumak için bebekleri iyi bir ağız bakımı yapmak ve bu konuda onları eğitmek şarttır.

Bu yazımızda biberon çürüğü nedir? biberon çürüğü neden olur?, biberon çürüğünün engellenmesi için neler yapılabilir?, biberon çürüğü nasıl tedavi edilir? gibi soruların cevabına hep birlikte göz atmaya çalışalım.

Biberon çürüğü nedir?

Biberon çürüğü, bebeğinizin ilk dişlerinin biberonla beslenmenin etkisiyle çürümesidir. Meyve suyu, süt veya formül mama gibi şekerli içeceklerin bebeğinizin dişlerinde uzun süre temizlemeden kalması neticesinde ortaya çıkar. Bir biberon bebeğinizin uykuya dalmasına yardımcı olabilir; ancak ağız içinde bulunan bakteriler besin kalıntıları ile beslenerek diş çürümesine neden olan asitleri üretir.

Biberon çürüğü neden olur?

Biberon çürüğü, çoğunlukla üst ön dişlerde görülür, ancak diğer dişler de çürükten etkilenebilir. Diş çürümesine neden olabilecek birçok faktör vardır. Bunlar arasında en yaygın neden, bebeğin dişlerinin şeker içeren içeceklere sık sık ve uzun sürelerle maruz kalmasıdır. Biberon çürüğü, bebeği uyuturken ya da sakinleşmek  amacıyla her defasında ona biberon veriliyorsa ortaya çıkar.

Bebek ve küçük çocuklarda diş çürüğü, kaviteye neden olan bakterilerin anneden (veya birincil bakıcıdan) bebeğe geçmesiyle başlayabilen bir hastalıktır. Bu bakteri tükrükten bebeğe bulaşır. Annenin bebeğin besleme kaşığını ağzına koyması veya emziğini ağzında temizlemesi durumunda bakteri bebeğe geçebilir.

Biberon çürüğünün engellenmesi için neler yapılabilir?

  • Bebeğinizle ortak kaşık kullanımı veya ağzınızda emzik temizleme davtanışlarından uzak durun.
  • Her beslenmeden sonra çocuğunuzun diş etlerini temiz, nemli bir gazlı bezle silin.
  • Çocuğunuzun süt dişleri çıktıktan sonra onları çocuk diş fırçası kullanarak bir mercimek tanesi miktarı bebek diş macunu kullanarak nazikçe fırçalayın.
  • 3-6 yaş arasında onların dişlerini yine yumuşak bir çocuk diş macunu kullanarak bezelye büyüklüğünde diş macunu ile fırçalayın.
  • Bebeklerin uyumadan önce biberonlarını bitirip diş eti ya da dişlerinin temizlemesi sağlanmalıdır.
  • Çocuklarınızı en kısa zamanda bardaktan içmeye alıştırmanız iyi olur.
  • Çocuğunuzun ilk dişinin göründüğü zaman, diş hekiminizle, ilk dişhekimliği ziyaretini planlama hakkında konuşun.
  • İlk dişhekimi ziyaretini çocuğunuzu doktorunuza muayene ettirdikten sonra planlayın. Unutmayın: Diş bakımına erken başlamak, iyi bir diş sağlığının anahtarıdır.

Biberon çürüğü nasıl tedavi edilir?

Tedavi çocuğunuzun yaşına ve çürüğün özelliklerine göre değişir. Bir diş problemin erkenden teşhisi tedavinin faha kolay olmasının anahtarıdır. Bir dişin yüzeyindeki beyaz noktalar, biberon çürüğü erken belirtisidir. Bu aşamada, tüm dişleri yeniden mineralize etmek için ağızdan fluorür veya florür verniği etkili olabilir. Yine bu aşamada şekerli yiyecek ve içeceklerden uzak bir diyetle çürüğün ilerlemesini durdurabilirsiniz.

Çürüme sonraki aşamalarda görülürse, florür tedavileri artık yeterli olmaz. Daha şiddetli çürüme belirtileri dişlerin üzerinde kahverengi veya siyah lekelera, kanamış veya şişmiş diş etleri, ateş, huzursuzluk ve ağız kokusunu içerir. Ciddi biberon çürüğü tedavisi yetişkin diş tedavilerine benzer şekilde yapılır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?