Bel Ağrısı ve Siyatik Hakkında Bilgiler

Bel Ağrısı ve Siyatik Hakkında Bilgiler

İÇİNDEKİLER Siyatik Sinir Ağrısı Nasıldır? Acil Tıbbi Müdahale Gerektiren Siyatik Belirtileri Omurgamız, bel bölgesinde kemiklerin, eklemlerin, sinirlerin, bağların ve kasların bir araya gelmesiyle bölgeye destek, güç ve esneklik sağlamak için tasarlanmış mükemmel bir mühendislik harikası olarak karşımıza çıkıyor. Belimiz, gövdemizin ağırlığını destekliyor ve eğilme ve bükme gibi günlük hareketler için mobilite sağlıyor. Bel bölgesindeki kaslar, […]

Omurgamız, bel bölgesinde kemiklerin, eklemlerin, sinirlerin, bağların ve kasların bir araya gelmesiyle bölgeye destek, güç ve esneklik sağlamak için tasarlanmış mükemmel bir mühendislik harikası olarak karşımıza çıkıyor.

Belimiz, gövdemizin ağırlığını destekliyor ve eğilme ve bükme gibi günlük hareketler için mobilite sağlıyor. Bel bölgesindeki kaslar, yürüme sırasında kalçaları bükmek, döndürmek ve omurgayı desteklemekten sorumlu olan kaslardan oluşuyor. Bölgede yer alan sinirler pelvis, bacaklar ve ayaklardaki kasların güç ve his iletimini sağlıyor.

siyatik nedir

Çoğu akut bel ağrısı, kasların, bağların, eklemlerin veya omurlar arasında bulunan kıkırdak disklerin hasar görmesinden kaynaklanıyor. Vücut bu yaralanmaya karşı ayrıca iltihabi bir iyileşme cevabını seferber ederek tepki oluşturuyor. Bu iltihabi süreç ise şiddetli bir ağrıya neden oluyor.


Bel ağrısı, çok çeşitli ek belirtilerle seyredebilen bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkıyor. Hafif ve sadece sinir bozucu olabileceği gibi çok şiddetli ve hırpalayıcı özellikte de ortaya çıkabiliyor. Aniden şiddetli bir şekilde başlayabiliyor ya da yavaş yavaş başlayıp günler içinde şiddetlenerek dayanılmaz bir ağrıya dönebiliyor. Sıklıkla bel ağrısına sebep olan rahatsızlıklardan biri de siyatik olarak adlandırılan siyatik sinirin omurga bölgesinde sıkışmasıyla karakterize ve belde ağrıya ek olarak bacaklarda karıncalanma, uyuşma ve kuvvet kaybı gibi belirtilerle seyreden bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkıyor. Siyatik, kendi başına bir tıbbi teşhis olmayıp altta yatan tıbbi durumun bir belirtisi olarak ele alınıyor. Bu yazımızda temelde bel ağrısıyla giden siyatik belirtilerine ve nedenlerine değinmek istiyoruz.

Siyatik Sinir Ağrısı Nasıldır?

 • Ayağa kalkmayı ve yürümeyi güçleştiren keskin bir bel ağrısı
 • Ağrı genellikle belden başlayarak uyluğun arkasına ya da bacaktan aşağıya doğru yayılıyor.
 • Beldeki ağrı bacağa, ayağa ve hatta ayak topuğuna kadar yayılma eğilimi gösteriyor. Bazen sadece bel ve ayakta ağrı olabiliyor.
 • Bel ağrısı ile bacak ağrısı bir arada oluyor; ancak tipik olarak bacak ağrısı bel ağrısına göre belirgin derecede daha şiddetli bir belirti veriyor.
 • Tek taraflı olarak kalça veya bacakta devamlı olan ve oturduğunuz zaman daha da şiddetlenen ağrı (nadiren iki taraflı da olabiliyor.)
 • Bacak ağrısı, sıklıkla karıncalanma ve uyuşma ile birlikte görülüyor ve hastalar bacaktan aşağıya elektrik çarpması veya yanma şeklinde ağrı tarifliyor.
 • Yatarken veya yürürken ağrı daha az hissedilirken ayakta dururken veya otururken kötüleşiyor.
 • Belirtiler, hapşırma veya öksürme gibi ani hareketler sırasında veya oturduğunuz yerden ayağa kalkma gibi pozisyon değişikliği esnasında şiddetlenebiliyor.

Siyatik belirtileri, hafiften şiddetliye geniş bir yelpazede ortaya çıkabiliyor. Ara sıra görülen ve sadece rahatsız edici özellikte olabileceği gibi sürekli ve kişinin hareket kabiliyetini engelleyecek şiddette ağrıyla da kendini gösterebiliyor. Belirtiler ağrılı ve potansiyel olarak hırpalayıcı olabilirken, kalıcı siyatik sinir hasarı nadir olarak görülüyor. Bazı insanlar için, siyatik ağrısı şiddetli ve güçten düşürücü olabiliyor. Bazıları içinse belirtiler seyrek olarak görülüyor ve daha az rahatsız edici oluyor, ancak zaman içinde kötüleşme potansiyeli bulunuyor.

Belirtiler, siyatik sebebi olan altta yatan nedene bağlı olarak farklılık gösteriyor. Örneğin vücudu geriye doğru yaslamak ya da uzun mesafe yürüyüşle belirtiler şiddetleniyorsa spinal stenoz adı verilen bel bölgesinde omurilik kanalının daralmasıyla seyreden rahatsızlıktan şüphelenmek gerekiyor. Öne doğru eğilmekle artan ağrı varsa lomber disk herniasyonu yani bel fıtığı rahatsızlığınız nedeniyle siyatik sinire bası ortaya çıkıyor olabilir.

Lomber omurgadan (L4 ve L5) çıkan iki sinir kökü ve sakral segmentten çıkan üç sinir kökü bulunuyor (S1, S2 ve S3). Bu beş sinir, siyatik siniri oluşturmak için kalça bölgesinde bir araya geliyor. Sonra diz bölgesinde bacak ve ayaktaki duyu bölgeleri ve kaslara gitmek için tekrar dallara ayrılıyor. Siyatik bulguları,sinirin basıya uğradığı bölgeye göre farklılıklar gösteriyor.

L4 sinir kökü siyatik belirtileri genellikle uyluğunu etkiliyor. Hastalar uylukta güçsüzlük hissedebiliyor ve diz refleksinde azalma meydana geliyor. L5 sinir kökü siyatik belirtileri ayak başparmağına ve ayak bileğine kadar uzanabiliyor. Hastalar, özellikle ayak başparmağı ve ikinci ayak parmağı arasındaki deride ağrı veya uyuşukluk hissedebiliyorlar. Ayak kaslarında güçsüzlük oluşursa düşük ayak deformitesi ortaya çıkabiliyor. S1 sinir kökü sıkışmasına bağlı siyatik, ayağın dış kısmını etkiliyor, bu da küçük ayak parmağına veya diğer parmaklara yayılabiliyor. Topuklarını yerden kaldırırken veya ayak uçlarına yükselirken hastalar zayıf düşebiliyorlar. Birden fazla sinir kökü sıkışabileceği için, hastalar yukarıdaki belirtilerin bir kombinasyonuyla karşılaşabiliyorlar.

Acil Tıbbi Müdahale Gerektiren Siyatik Belirtileri

Nadiren, hızlı bir şekilde kötüleşen siyatik semptomları acil ameliyat gerektirebiliyor. Aşağıdaki belirtiler, derhal tıbbi bakıma gereksinim olduğunu gösteriyor:

 

 • Zaman içinde iyileşmeden çok kötüleşmeyle giden bacaklarda güçsüzlük ortaya çıkması gibi belirtiler görülüyorsa
 • Belirtiler aniden her iki bacakta ortaya çıkmışsa ya da aniden kuvvet kaybı gelişmişse
 • Mesane ya da bağırsak boşaltımında sorun meydana gelmişse

Acilen cerrahi müdahale gereksinimi olabileceğinden vakit kaybetmeden doktora başvurmak hayati önem taşıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?