Bebeklik Çağı Epilepsi Türü: İnfantil Spazm

Bebeklik Çağı Epilepsi Türü: İnfantil Spazm

İnfantil spazm, genellikle bebeklik çağında başlayan ve 3-4 yaşına kadar devam edebilen beyinde hasar bırakan bir epilepsi nöbeti türü olarak biliniyor. Bu nöbet türü diğer epilepsi nöbetlerinden farkı olarak; solunum sıkıntısı olmasa bile, çok kısa sürse bile beyinde hasar oluşturuyor. Bu hasar, MRG veya Beyin Tomografisi ile görüntülenebilecek türde bir hasar olmayıp; gelişimde duraklama, geriye gitme […]

İnfantil spazm, genellikle bebeklik çağında başlayan ve 3-4 yaşına kadar devam edebilen beyinde hasar bırakan bir epilepsi nöbeti türü olarak biliniyor. Bu nöbet türü diğer epilepsi nöbetlerinden farkı olarak; solunum sıkıntısı olmasa bile, çok kısa sürse bile beyinde hasar oluşturuyor. Bu hasar, MRG veya Beyin Tomografisi ile görüntülenebilecek türde bir hasar olmayıp; gelişimde duraklama, geriye gitme veya yavaşlama şeklinde gözlemleniyor. Mesela desteksiz oturabilen bir bebek infantil spazm sonrasında oturamaz hale geliyor. 

Her bir infantil spazm tek bir nöbet olmayıp, bir nöbetler kümesinden oluşuyor. Yani her bir infantil spazm birçok nöbetin bir araya gelmesinden meydana geliyor. 

EEG çekilerek infantil spazm nöbetlerine özel hipsaritmi adı verilen görüntü saptanıyor. Ancak EEG ile her zaman infantil spazm tanısını %100 koymak mümkün olmayabiliyor.

İnfantil spazm nöbetlerinin nasıl birşey olduğunu daha somut bir şekilde görmek açısından youtube’da infantil spazm diye aratarak ilgili videoları izlemek faydalı olacaktır. Eğer çocuğunuz epilepsi hastasıysa ve farklı türlerde nöbetlerle karşılaşıyorsanız, nöbetleri kayıt altına alarak doktorunuza göstermeniz tedavinin daha iyi planlanması için iyi olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?