1-2 Yaş Arası  Bebeklerde Kitap Seçimi

1-2 Yaş Arası Bebeklerde Kitap Seçimi

1 yaşından sonra bebekler kitaplara öncesine göre daha fazla ilgi duymaya başlarlar. Bir yetişkinle birlikte veya kendi kendilerine resimli kitaplara daha uzun sürelerle bakarlar. Annesinin kendisine okuduklarını ilgiyle dinleyebilirler. 1 yaşından sonra artık nesnelerden çok eylemlere yönelik kitapları seçmeye başlayabilirsiniz. Elma yiyen bir çocuk , topla oynayan bir kedi, banyo yapan bir bebek bu aylarda […]

1 yaşından sonra bebekler kitaplara öncesine göre daha fazla ilgi duymaya başlarlar. Bir yetişkinle birlikte veya kendi kendilerine resimli kitaplara daha uzun sürelerle bakarlar. Annesinin kendisine okuduklarını ilgiyle dinleyebilirler.


1 yaşından sonra artık nesnelerden çok eylemlere yönelik kitapları seçmeye başlayabilirsiniz. Elma yiyen bir çocuk , topla oynayan bir kedi, banyo yapan bir bebek bu aylarda bebeğinize oldukça ilginç gelebilir.

Her bir sayfasında resme uygun kısa bir cümle veya tekerlemenin yer aldığı mümkünse sağlam mukavva veya sert plastik malzemeden yapılmış kitaplar tercih edebilirsiniz.Önemli bir nokta da sayfalarda dokunma duyusuna da hitap eden materyaller kullanılmış olmasıdır. Mesela balık resmi bulunan kitapta balık pullarının elle hissedilebilecek şekilde tasarlandığı bir kitap bebeğin zihinsel gelişimine büyük bir katkı sağlar. Bu tarz dokunsal uyaranlar bebeğinizin beyninde yeni bağlantılar oluşmasına yardımcı olur.Kağıt sayfalı kitaplar da bir yetişkin kontrolünde tercih edilmeye başlanmalıdır çünkü bebeğin kağıt sayfaları çevirmeye çalışması ince motor becerisinin gelişimi için faydalıdır. Başlangıçta 2-3 sayfayı bir arada çevirse bile 18. aydan sonra sayfaları tek tek çevirmeye başlayabilir.


Kitaplara bakarken nesneleri parmağımızla göstererek isimlendirmek, bebeğimizi de göstermesi için teşvik etmek yeni kelimeler öğrenmesine yardımcı olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

    BİRDE BUNLARA BAKIN

    Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?