Bebeklerde İşitme Tarama Testi :Baer

Bebeklerde İşitme Tarama Testi :Baer

İşitme tarama testleri işitme ile ilgili problemleri erkenden tanılamak ve gerekli önlemleri alabilmek amacıyla yapılan testlerdir. Baer işitme tarama testi çalışma prensibini anlayabilmek için, öncelikle işitme kayıplarının tipletinden kısaca söz etmekte fayda görüyorum. Şöyle ki; işitme kayıplarını 3 ana başlıkta ele almak mümkündür. 1)İletim Tipi İşitme Kaybı: Dış kulak ve orta kulaktaki bir bozukluktan kaynaklanan işitme kaybı […]

İşitme tarama testleri işitme ile ilgili problemleri erkenden tanılamak ve gerekli önlemleri alabilmek amacıyla yapılan testlerdir. Baer işitme tarama testi çalışma prensibini anlayabilmek için, öncelikle işitme kayıplarının tipletinden kısaca söz etmekte fayda görüyorum. Şöyle ki; işitme kayıplarını 3 ana başlıkta ele almak mümkündür.

1)İletim Tipi İşitme Kaybı: Dış kulak ve orta kulaktaki bir bozukluktan kaynaklanan işitme kaybı türüdür.

2)Sensörinöral İşitme Kaybı: İç kulakta, işitme siniri olan 8. sinirde, beyin sapındaki işitme yollarında yahut beyinde bulunan işitme merkezindeki bir hasar sonucu ortaya çıkan işitme kaybıdır.

3)Mixt Tip İşitme Kaybı: Hem iletim tipi hem de sensörinöral tip işitme kaybını aynı anda içeren türde işitme kaybıdır.

Bu kısa ön bilgilendirmeden sonra gelelim esas konumuza. Bu yazımızda değineceğimiz BAER (BAEP veya BERA) işitme tarama testi yukarıda açıklamaya çalıştığımız sensörinöral tipte işitme kayıplarını tespit etmek amacıyla yapılan bir testtir. Yani BAER testi işitme sinirinin ve beyin sapındaki işitme yollarının fonksiyonunu değerlendiren nörolojik bir testtir.

Yenidoğan bebeklerin işitme fonksiyonunu tarama amaçlı olarak yapılır. Bebek derin uykudayken kafa derisine yerleştirilen elektrotlar eşliğinde yapılan bir testtir. Her iki kulağa yerleştirilen kulaklık vasıtasıyla işitme eşiğinin üzerindeki şiddetlerde sesler verilir. Bu sesli uyaranın kulak, işitme sinir ve beyin sapındaki işitme yollarını geçip beyindeki işitme merkezine ulaşması beklenir. Kafa derisinde özel noktalara yapıştırılan elektrotlar vasıtasıyla yanıtlar kaydedilir.

Hastanın işbirliğine ihtiyaç olmadığı için bebeklerde kullanımı pratiktir ve objektif sonuçlar elde edilir. Bebeklerde çok erken dönemde işitme sorununu saptamayı olanaklı hale getirir, bu açıdan son derece kıymetli bir test olma özelliği taşır.

Yetişkinlerde de kullanılabilir ve hastanın işbirliğini gerektirmediği için komadaki hastaya dahi uygulanabilir. Hatta beyin ölümü teşhisinde de bu test oldukça pratik olarak kullanılan ve sıkça başvurulan bir testtir. MS, ALS, işitme siniri tümörleri ve B12 eksikliği gibi nörolojik hastalıkların tanısında da baer testi kullanılmaktadır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?