Bebeklerde Demir İhtiyacı

Bebeklerde Demir İhtiyacı

Bebeklerin demir ihtiyacı aylara göre değişiklik gösterir. Doğmadan önce bir miktar demir vücutta depo edilir, ilk 6 ayda bu depo demirler de kullanıldığı için genellikle eksiklik ortaya çıkmaz. Yine ilk 6 ayda anne sütündeki demir bebeğin ihtiyacı için yeterlidir. Bu aylarda kullanılan 1 numara mamalarda da anne sütündekine yakın oranda demir mevcuttur. 6. aydan sonra […]

Bebeklerin demir ihtiyacı aylara göre değişiklik gösterir. Doğmadan önce bir miktar demir vücutta depo edilir, ilk 6 ayda bu depo demirler de kullanıldığı için genellikle eksiklik ortaya çıkmaz. Yine ilk 6 ayda anne sütündeki demir bebeğin ihtiyacı için yeterlidir. Bu aylarda kullanılan 1 numara mamalarda da anne sütündekine yakın oranda demir mevcuttur.

6. aydan sonra bebek sadece anne sütü ile beslenmediği ve ek gıdalara geçildiği için bu dönemde zengin demir içeriği olan besinler verilmezse demir eksikliği riski artar. Bu yüzden tüm sağlık otoriteleri 6. aydan sonraki bebeklerin demir ile takviye edilmiş ürünler ile beslenmelerini önermektedir.

Bazı bebeklerde et, yumurta, tavuk gibi hayvansal gıdaların beslenmeye dahil edilmesi yeterli olacaktır. Fakat gelişmekte olan ülkelerde bu besinler pahalı olması nedeniyle alınamamaktadır. Bu yüzden 6. aydan sonra demir ilaçları kullanımı gerekli hale gelmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

    BİRDE BUNLARA BAKIN

    Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?