0-12 Aylık Bebekle İletişim Kurmak

0-12 Aylık Bebekle İletişim Kurmak

8 aylık bebeklerin çoğu bay bay yapma, alkış yapma gibi basit el hareketlerini yapabilirler. 6. ayda taklit yapmaya hazır olmasalar bile bay bay yapma, alkış yapma, öpücük verme gibi basit el becerilerini onlara göstermeye başlamakta fayda vardır. 9-12 ay arsındaki bebekler artık isteklerini dile getirme potansiyeline sahiptirler ancak bunu nasıl yapacağını bilemezler. Ona bu dönemde […]

8 aylık bebeklerin çoğu bay bay yapma, alkış yapma gibi basit el hareketlerini yapabilirler. 6. ayda taklit yapmaya hazır olmasalar bile bay bay yapma, alkış yapma, öpücük verme gibi basit el becerilerini onlara göstermeye başlamakta fayda vardır.


9-12 ay arsındaki bebekler artık isteklerini dile getirme potansiyeline sahiptirler ancak bunu nasıl yapacağını bilemezler. Ona bu dönemde bazı işaretlerle nasıl talepte bulunabileceğini öğretmek onda ve sizde oluşabilecek hayal kırıklıklarını azaltmaya yardımcı olabilir. Bebeğinizle aranızdaki bağı güçlendirebilir.

Bu aylarda bebekler bunları yapmak için yeterli beceriye sahip değildirler. Öncelikle iki basit işaretle öğretime başlayabilirsiniz. Açmısın diye sorarken küçük bir parça yiyeceği ağzımıza götürüyormuş gibi yapabiliriz. Ellerimizi gözümzüze götürüp oğuşturma hareketi yaparak uykun var mı? diye sorabiliriz. Bu iki soruyu her sorduğumuzda, jest yaparak soruyu tekrarlayabiliriz. Onun bunları taklit etmesi uzun zaman alabilir. O yüzden neden yapmıyor diye umutsuzluğa düşmemek gerekir ve sık tekrarlar yapmakta fayda vardır.


Bu taklitler basit gibi görünse de aslında 9 aylık bir bebek için çok da kolay değildir. Bebekler genellikle bu tür taklitleri 12 aylıkken yapmaya başlarlar ancak sık tekrarlarla bunu daha erken de yapabilirler.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?