Bayley Gelişim Tarama Testi

Bayley Gelişim Tarama Testi

Genellikle erken doğan ve riskli bebeklerin gelişimlerinin takibinde kullanlan Bayley 3 gelişim tarama testi, bebeklerde zihinsel gelişimin yanı sıra soyal gelişimin de takibini yapabilmek amacı ile gelişmiştir. Bayley gelişim testi 1-42 aylık bebekler ve çocuklar için geliştirilmiş bir tarama testidir. Bu test psikolog Nancy Bayley tarafından geliştirilmiştir. Testin uygulanması 45 ila 60 dakika sürer. Bayley […]

Genellikle erken doğan ve riskli bebeklerin gelişimlerinin takibinde kullanlan Bayley 3 gelişim tarama testi, bebeklerde zihinsel gelişimin yanı sıra soyal gelişimin de takibini yapabilmek amacı ile gelişmiştir.

Bayley gelişim testi 1-42 aylık bebekler ve çocuklar için geliştirilmiş bir tarama testidir. Bu test psikolog Nancy Bayley tarafından geliştirilmiştir. Testin uygulanması 45 ila 60 dakika sürer. Bayley testi bir gelişim testi olup zekayı ölçmez. Şu anda testin Bayley III versiyonu kullanılmaktadır. Bayley III’de üç ana alt test bulunur.

Bunlar:

  1. Bilişsel Ölçek
  2. Dil Ölçeği
  3. Motor Ölçeği

Bilişsel Ölçek: Çocuğun bildiği  ve çocuğa yabancı nesnelere dikkat çekmek, düşmüş bir nesneyi aramak ve taklit becerisi gibi öğeleri içerir.

Dil Ölçeği: Alıcı dil  ve ifade edici dil alanlarını içerir. Örneğin nesneleri ve kişileri tanımak, yönergeleri izlemek gibi alıcı dil becerileri ile nesneleri ve resimleri isimlendirmek gibi ifade edici dil becerilerini içerir.

bayley gelişim testi

Motor Ölçek: Blokkları kavramak, üst üste koymak gibi ince motor becerilerle oturmak, merdivenleri tırmanmak gibi kaba motor becerilerini değerlendirir.

Ayrıca bebeğe bakım verenlerden alınan bilgilerden oluşturulan Sosyal-Duygusal ölçek ve Davranışsal ölçek denilen ebeveyn raporuna dayanan iki ilave Bayley-III Ölçeği vardır.

Bayley-II Bilişsel ve Dil ölçekleri, okul öncesinde zihinsel test performansının iyi bir öngörücüsüdür.

Denver gelişim tarama testi için lütfen tıklayınız

AGTE Gelişim testi için buraya tıklayınız

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN