Basilli Dizanteri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Basilli Dizanteri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

İÇİNDEKİLER Dizanteri TipleriDizanteri Sebepleri Nelerdir?Basilli Dizanteri İçin Risk GruplarıDizanteri Nasıl Teşhis Edilir?Dizanteri Tedavi Seçenekleri Dizanteri, şiddetli kanlı ishale yol açan bir bağırsak enfeksiyonu türüdür. Bazı durumlarda ishalde mukus da görülür ve mukus genellikle 3-7 gün süreyle devam eder. Hastalığın diğer belirtileri şunları içerir: Karında ağrı ve kramplar Bulantı ve kusma 38 santigrat derece ateş Tedavi […]

Dizanteri, şiddetli kanlı ishale yol açan bir bağırsak enfeksiyonu türüdür. Bazı durumlarda ishalde mukus da görülür ve mukus genellikle 3-7 gün süreyle devam eder. Hastalığın diğer belirtileri şunları içerir:

  • Karında ağrı ve kramplar
  • Bulantı ve kusma
  • 38 santigrat derece ateş
  • Tedavi edilmediğinde hayati tehlike oluşturabilen ciddi sıvı kaybı

Dizanteri genellikle kötü hijyen sonucu yayılır. Örneğin, dizanteri hastası olan bir kişi tuvaleti kullandıktan sonra ellerini yıkamazsa, bu kişinin dokunduğu herhangi bir şey hastalığın yayılmasında rol oynar.

Dizanteri Tipleri

Dizanteri, genellikle bakteri ya da amip kaynaklı olarak ortaya çıkar. Bakteriyel dizanteri etkenleri; Shigella, Campylobacter, Salmonella veya E. coli gibi ajanlardır. Shigella’nın neden olduğu ishal, tıp dilinde shigellosis (basilli dizanteri) olarak bilinir. Dizanterinin en yaygın şekli shigellosis ya da basilli dizanteri şeklinde görülür.

Amebik dizanteri, bağırsaklara bulaşan tek hücreli bir parazitten kaynaklanır ve amebiasis olarak da bilinir. Gelişmiş ülkelerde amebiazis daha az sıklıkta görülür. Genellikle zayıf sağlık koşullarına sahip tropikal bölgelerde rastlanır. Amerika Birleşik Devletleri’nde görülen çoğu amebik dizanteri vakası, yaygın olduğu bir bölgeye seyahat eden bireylerde gözlenir.

Dizanteri Sebepleri Nelerdir?

Shigellosis (basilli dizanteri) ve amebiasis tipik olarak zayıf sağlık koşullarından kaynaklanır. Sağlıklı kişilerin, dizanteri ile enfekte dışkı kalıntılarıyla temas ettiği ortamlar kötü hijyen koşulları nedeniyle ortaya çıkar.

Bu temas şu yollardan biri ile olabilir:

  • Kontamine yiyecekler
  • Kirlenmiş su ve diğer içecekler
  • Enfekte insanların ellerini uygun şekilde yıkamaması
  • Göller veya havuzlar
  • Kontamine suda yüzme
  • Hastalığı taşıyan biriyle fiziksel temas

Basilli Dizanteri İçin Risk Grupları

Bütün çocuklar basilli dizanteri için risk altındadır; ancak herhangi bir yaşta herkeste hastalık görülebilir.  yakın temas ve kontamine yiyecek ya da içeceklerle kolaylıkla yayılır.

Basilli dizanteri, çoğunlukla enfekte insanlarla yakın temasta olan bireyler arasında yayılır. Evde, gündüz bakım evlerinde, okullarda ya da huzur evlerinde salgınlar ortaya çıkabilir.

Dizanteri Nasıl Teşhis Edilir?

Siz veya çocuğunuzda dizanteri belirtileri varsa mutlaka en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir. Tedavi edilmediği takdirde, dizanteri şiddetli sıvı ve elektrolit kaybına neden olabilir ve hayati tehlike oluşturabilir.

Doktor, belirtileri ve yakın zamanda yaptığınız seyahatleri sorgulayacaktır. Birçok durum ishale yol açabileceği için ek bir dizanteri bulgusu yoksa enfeksiyona neden olan bakteriyi belirlemek için doktorunuz bazı tetkikler isteyebilir. Kan testi ve dışkı örneğinin labaratuvarda incelenmesi bu testlere dahildir.

Dizanteri Tedavi Seçenekleri

Hafif basilli dizanteri, genellikle dinlenme ve bol miktarda sıvı ile tedavi edilir. Şiddetli basilli dizanteri, antibiyotiklerle tedavi edilebilir; ancak buna neden olan bakteriler genellikle dirençlidir.

Doktorunuz bir antibiyotik reçete etmişse ve birkaç gün sonra düzelme görmüyorsanız, bu durumu doktorunuza bildirmelisiniz. Çünkü sizi enfekte ezen shigella bakteri suşu antibiyotiğe dirençli olabilir ve doktorunuzun tedavi planınızı değiştirmesi gerekebilir.

Amebik dizanteri doktor kontrolünde metronidazol veya tinidazol ile tedavi edilir. Bu ilaçlar parazitleri öldürürler.

Ağır durumlarda, doktorunuz sıvı ve elektrolit desteği için damardan serum tedavisi başlayabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?