Bademcik Taşı Nedir? Neden Olur?

Bademcik Taşı Nedir? Neden Olur?

İÇİNDEKİLER Bademcik Taşı Neden Olur?Bademcik Taşı BelirtileriTonsil Taşları Nasıl Tedavi Edilir?Tonsil Taşlarından Korunma Bademcik taşı, kötü bir tıbbi aldatmaca gibi görünse de gerçek bir probleme neden olabilir. Bademcik taşı, bazı kişilerin bademcik kıvrımlarında iyi huylu bakteri ve artık birikimidir. Bu problem rahatsızlığa neden olsa da, tehlikeli değildir ve genellikle kolaylıkla tedavi edilebilir. Bademcik Taşı Neden […]

Bademcik taşı, kötü bir tıbbi aldatmaca gibi görünse de gerçek bir probleme neden olabilir. Bademcik taşı, bazı kişilerin bademcik kıvrımlarında iyi huylu bakteri ve artık birikimidir. Bu problem rahatsızlığa neden olsa da, tehlikeli değildir ve genellikle kolaylıkla tedavi edilebilir.

Bademcik Taşı Neden Olur?

Bademcikler, yabancı cisimlerin akciğerlere kaymasını önleyen bir koruma sisteminin parçasıdır. Ayrıca beyaz kan hücreleri ve antikor üretirken bakteri ve virüsleri filtreleyen lenf düğümleri de içerir. Gıda, kir gibi partiküller bademcikler yüzeyindeki kıvrımlara sıkışabilir. Kriptler olarak adlandırılan girintiler de ölü hücreleri ve bakterileri toplarlar.

Vücudun beyaz kan hücreleri bademcikler içerisinde sıkışan yabancı cisimlere saldırmaya başlarlar. Beyaz kan hücrelerinin işi bittiğinde, bademcikler üzerinde sert parçacıklar kalır. Çoğu kişi geride bırakılanları yutar ve orada olduğunu dahi fatketmez. Parçacıklar kriptlere takılır ve asılı kalırsa zamanla büyümeye devam eder. Bu büyüyen ve sertleşen kalıntılar bademcik taşı olarak da adlandırılan yapılardır. Bademcik taşları gençlerde ve bademcikleri büyük olanlarda en yaygındır. Zayıf diş hijyenine sahip olanlarda bademcik taşı görülme sıklığı artar. Bademcik taşı bulunan insanların bademcikleri incelendiğinde düz bir yüzey yerine yiyeceklerin kolaylıkla birikebileceği derin yarıkların bulunduğu görülür.

Bademcik Taşı Belirtileri

Bazı insanlarda herhangi bir belirti görülmez. Bazılarında ise bademciklerde kızarıklık ve tahriş ortaya çıkar. Ağızda kötü koku bademcik taşı olanlarda ortaya çıkan en belirgin durumdur. Bu oluşan taşlarda bakteri üremesinden kaynaklanan bir durumdur. Diğer belirtiler

  • boğaza birşey takılmış gibi hissetme,
  • devamlı olan hafif boğaz ağrısı
  • ve sık sık boğaz enfeksiyonu geçirme olarak sıralanır.

Bademcik taşları aynaya bakıldığında bazen görülebilir. Tipik olarak, bademcikler üzerinde beyaz, sarı veya gri noktalar şeklinde kendini belli eder. Fakat bademciklerin içinde aşağıya doğru gömülü oldukları için birçok bademcik taşını görmek olası değildir. Boyutları çoğu zaman 1 ila 2 milimetre arasında olmakla beraber 1 santimetreye kadar ulaşabilir.

Tonsil Taşları Nasıl Tedavi Edilir?

Tonsil taşları olarak da bilinen bademcik taşları tedavisinde kullanılan en yaygın yöntemlerden biri onları sadece bir diş fırçasıyla sıyırmaktır. Bu işe yaramazsa, evde yapılabilecek başka pek çok seçenek var. Tuzlu su ile her gün düzenli gargara yapmak onları uzaklaştırmaya yardımcı olabilir. Gözle görülebilenleri pamuklu kulak çubuğu ile çıkarmak da bir seçenektir. Bademcikleri yıkamak için ağız duşu aygıtları kullanmak işe yarayabilir.

Bazen bademcik taşları o kadar derine gömülür ki evde çıkartılamazlar. Bu durumda bir kulak-burun ve boğaz uzmanı taşları çıkarabilir. Lazer tekniği ile bölgesel anestezi altında taşların oluştuğu cepler eritilerek yülsek oranda çözğme ulaşmak mümkün olmaktadır.

Bir kişi sık sık  bademcik taşları geliştiriyorsa, hasta ve doktor bademciklerin alınması konusunu tartışabilir. Bu sorun için son çare tonsillektomi adı verilen bademcikleri almaktır; ancak anestezi, ağrı ve kanama riskleri ile diğer ameliyat riskleri söz konusudur. Bu nedenle bu tür bir karar risk / fayda analizi ile ayrıntılı olarak tartışılıp dengelenmelidir.

Tonsil Taşlarından Korunma

Bademcik taşlarının oluşumunu önlemek, iyi bir diş hijyeni sağlamak gibi basittir. Yemekten sonra, yatmadan önce ve sabah ilk iş olarak dil ve dişlerin fırçalanması bademcik taşı oluşumundan korunmada büyük fayda sağlar. Günlük olarak alkol içermeyen bir hazır gargara ya da evde hidrojen peroksit ve suyla hazırlanan ev yapımı bir gargara kullanmak da faydalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. Nihai ve kesin bir çözüm yok gibi diğer siteler de olan bilgilerin tekrarından ibaret. Biraz daha aynı bilgileri tekrarlamak yerine kesin sonuç veren birşey önerseydiniz sevinirdim. Ben bu durumu yıllardır çeken ve bu durumdan muzdarip olan, sürekli hayat kalitesinin düşüklüğü ile yaşayan biriyim. Ama asıl nedenleri ve asıl çözümleri bir türlü bulamadım. Ayrıca birçok yöntemi de denemiş biri olarak söylüyorum bunları size. Selametle iyi günler

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?