Avokado Nasıl Yenir? Faydaları Nelerdir?

Avokado Nasıl Yenir? Faydaları Nelerdir?

Ağaçta yetişen, görüntüsü itibariyle armuda benzeyen ve besin değeri açısından oldukça zengin olan avokado, anavatanı Meksika olmakla beraber Güney Amerika ‘nın kuzey sahillerinde ve bazı Afrika ülkelerinde de yetiştirilir. Kabuğu yeşil veya kırmızı tonlarında olabilir, içi ise beyaz renktedir. Tek çekirdekli bir meyve olan avokado, bünyesinde barındırdığı 20 kadar mineral ve vitamin sayesinde süper yiyecek […]

Ağaçta yetişen, görüntüsü itibariyle armuda benzeyen ve besin değeri açısından oldukça zengin olan avokado, anavatanı Meksika olmakla beraber Güney Amerika ‘nın kuzey sahillerinde ve bazı Afrika ülkelerinde de yetiştirilir. Kabuğu yeşil veya kırmızı tonlarında olabilir, içi ise beyaz renktedir. Tek çekirdekli bir meyve olan avokado, bünyesinde barındırdığı 20 kadar mineral ve vitamin sayesinde süper yiyecek olarak nitelendirilir.

Avokado neye iyi gelir

Avokado neler içerir?

Avokado; bakır, demir, magnezyum, potasyum ve fosfor gibi vücut sağlığı için hayati önem taşıyan bileşenler dışında A,B,C,E ve K vitaminlerini de bünyesinde barındırır. Yağ ve protein bakımından oldukça zengin olan avokado, doğal bir besin olması nedeniyle sadece yetişkinler için değil bebekler ve çocuklar için de gönül rahatlığıyla tercih edilebilecek bir meyvedir. Başta kalp hastalıkları olmak üzere insan bünyesindeki birçok hastalığa ve rahatsızlığa iyi geldiği bilinmektedir. Bunların yanı sıra cilde ve saça sağladığı faydalar da göz ardı edilemez.

Avokadonun cilde ve saça faydaları nelerdir?

Avokado, direkt olarak cilde uygulandığı takdirde;

  • Nemlendirme özelliği ile cildi yumuşatarak daha parlak ve canlı bir görünüm sağlar. Bunun yanı sıra ciltteki yaşlanmadan kaynaklanan kırışıkların giderilmesinde etkili bir rol oynar.
  • Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden koruyarak dış etkilere karşı daha güçlü hale getirir.
  • Cildi temizler ve ölü hücrelerden arındırarak daha doğal bir görünüm sağlar.
  • Cildi rahatlatıcı etkisi dolayısıyla cilt bakım ürünlerinin içerisinde de sıkça kullanılan avokado, tek başına doğrudan yapılan uygulamalarda da cildinizi günün yorgunluğundan arındırarak rahatlamasını sağlayabilirsiniz.
  • Ciltteki küçük çaplı yaraların üzerine yapılan uygulamalarda yaranın iyileşme süresini hızlandırır. Bunun yanı sıra sinek veya böcek ısırmalarında da etkili bir iyileşme sağlar.

Püre haline getirilerek saç diplerine yapılacak uygulamalarda ise;

  • Saç köklerini güçlendirerek saç dökülmelerini engeller. Bünyesinde barındırdığı E vitamini sayesinde saçlarınıza hacim kazandırarak daha canlı bir görünüm sağlar ve saç kırılmalarına da engel olur.
  • Yeni saç oluşumunu destekler ve saçta seyreklik gibi sorunların çözülmesinde etkili bir rol oynar.

Avokado ve kansere faydaları 

Avokado, kanserle savaşması ve kanserli hücre oluşumunu engellemesi gibi özellikleriyle de bilinir. Düzenli olarak haftada 2-3 kez düzenli olarak avokado tüketen bir bireyde, kanser riski oldukça düşüktür. Tüm kanser çeşitlerinde sağladığı faydaların yanı sıra asıl olarak ağız kanserinde çok daha etkilidir. Ağız boşluğundaki zararlı bakterileri temizlediği için, kanserli hücre oluşumu ihtimalini minimum seviyede tutar. Bununla birlikte prostat ve meme kanserinin oluşumunu engellemede dr etkili bir rol oynar.

Gerek püre haline getirerek gerekse dilimleyerek tüketebileceğiniz avokadonun bünyeye sağladığı faydaları sıralamaya şu şekilde devam edebiliriz;

  • Avokado, vücudu olası sindirim sistemi hastalıklarına karşı korur ve kabızlık, ishal gibi rahatsızlıkların iyileşmesinde etkili rol oynar.
  • Göz sağlığı için gerekli bileşenleri bünyesinde barındıran avokado, yaşa bağlı gelişen riskleri azaltmaktadır.
  • Yüksek besin değeri ve zengin bir içeriğe sahip olması sebebiyle tokluk hissi vererek kilo kontrolünde de oldukça etkilidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?