At Kestanesinin ve Yağının Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

At Kestanesinin ve Yağının Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

At kestanesi ağacının, tohumu, kabuğu, çiçeği ve yaprakları ilaç yapmak için kullanılır. At kestanesi önemli miktarda eskalin adı verilen bir zehir içerir ve çiğ yenirse ölüme neden olabilir.

Beyaz çiçekli at kestanesi ile Kalifornia at kestanesi veya Amerika at kestanesini karıştırmamaya özen gösterin. Bazı insanlar bu bitkilerin her birini at kestanesi olarak adlandırırlar. Fakat bu yazıda vereceğimiz bilgiler, beyaz çiçekli at kestanesi için geçerlidir.

At kestanesinin faydaları

At kestanesinin faydaları nelerdir? 

At kestanesi ve yaprağı varis, hemoroid ve flebit adı verilen toplar damar iltihabı tedavisinde kullanılır.

At kestanesi ishal, ateş ve prostat büyümesi için kullanılır.

At kestanesi, içeriğindeki aktif kimyasalların ayrılması ve konsantre hale getirilmesi için işlenir. Arıtma işlemi neticesinde ortaya çıkan “özüt”, kronik venöz yetmezlik olarak adlandırılan bir kan dolaşımı probleminin tedavisinde kullanılır.

At kestane yaprağı ekzama, menstrüel ağrı, yumuşak doku şişliği, kemik kırığı ve burkulmalar, öksürük, eklem iltihabı ve eklem ağrısı için kullanılır.

At kestane dallarının kabuğu sıtma ve dizanteri için faydalı bir içeriğe sahiptir. Bazı insanlar lupus adı verilen hastalık ve ciltteki açık yaralar için cilde at kestane dallarının kabuğunu uygularlar.

At kestanesi, kanı incelten bir madde içerir. Ayrıca, sıvının damarlardan ve kılcal damarlardan sızmasını zorlaştırır. Ek olarak idrar yoluyla sıvı kaybını hafif oranda artırarak su tutulmasını (ödem) önler.

At kestanesi cilde düzenli olarak uygulanırsa gözenekleri sıklaştırarak daha pürüzsüz ve gözeneksiz bir cilde sagip olmanıza yardımcı olur.

At kestanesi nasıl kullanılır?

At kestanesini şifa amacı ile kullanmak istiyorsanız krem, yağ ya da jel formunda piyasada satılan ürünlerden birini tercih edebilirsiniz. Tabiki her üründe olduğu gibi at kestanesinde de aldığınız ürünlerin doğal olmasına dikkat etmelisiniz.

 • Öksürüğünğz varsa gece yatmadan önce sırtınıza ve göğsünüze sürerseniz şikayetinizin sabah kalktığınızda hafiflediğini görebilirsiniz.
 • Burun tıkanıklığı ve tıkalı sinüsler için de rahatlıkla at kestanesi kullanabilirsiniz. Bunun için at kestanesi jelini sıcak suya ekleyerek buharını nefesinizle içinize çekmeniz burnunuzu ve sinğslerinizi açar.
 • Ayağınızda şişme varsa at kestanesi yağı. karıştırdığınız ılık suda ayaklarınızı bekleterek bu derdinize derman bulabilirsiniz.
 • Varis şikayetiniz varsa o bölgeye her gün 2-3 defa masaj yaparak at kestanesi yağı uyguladığınızda bu şikayetinizin zaman içinde azaldığını farkedersiniz.
 • Göz altı morlukları için de her gün yatmadan önce göz altına at kestanesi kremi sürmeniz kısa sürw içinde sonuç almanızı sağlar.

At kestanesinin yan etkileri nelerdir? 

At kestanesinin faydalarının yanı sıra bazı yan etkileri de bulunur. Bu nedenle öncelikle az miktarda kullanılmalı, bir anda yüksek miktarda teneffüs etmemeli, geniş cilt alanlarına uygulanmamalıdır. Beklenmeyen bir etki görürseniz derhal bir doktora başvurmanız çok önemlidir. Eğer at kestanesi kullanımı sonrası mide bulantısı, kusma, şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi, ciltte kaşıntı, kızarıklık, kurdeşen, nefes alma problemleri gibi bir belirtiniz ortaya çıkarsa hemen acil tıbbi yardım isteyin.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Share on Facebook Share on Twitter google plus whatsappla paylaş email yazdır
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Kerime dedi ki:

  At kestanesi yağı gerçekten de şifa kaynağı, dikkatli bir şekilde zaman zaman kullanmakta fayda var.

 2. Ahmet dedi ki:

  Çocuklar at kestanesi ile oynamayı seviyor. İşlenmemiş haliyle zehirli olması nedeniyle dikkatli olmak şart.

BİR YORUM YAZ