Astigmatizm nedir?

Astigmatizm nedir?

Astigmatizm muhtemelen en çok yanlış anlaşılan görme problemi olarak karşımıza çıkmaktadır.  Astigmatizm yakını veya uzağı görme kusru gibi, gözdeki bir kırma hatasından kaynaklanır, yani bir göz hastalığı veya göz sağlığı problemi değildir.  Sadece gözün ışığı nasıl yoğunlaştırdığıyla ilgili bir sorundur.

Astigmatizme sahip bir gözde ışığn göz merceğinden geçerek kırılmasıyla birlikte retina üzerinde net görüntü odağı ortaya çıkmaz. Bunun yerine, retinanın önünde veya arkasında (veya her ikisinde) birden fazla ve farklı yerlerde odak noktaları oluşur.

Astigmatizm Belirtileri

Astigmatizm genellikle görmenin bulanıklaşmasına veya belli aralıklarla herhangi bir mesafede bozulmasına neden olur.

Astigmatizm Belirtileri

Düzeltilmemiş astigmatın belirtileri, özellikle okuma veya diğer uzun süreli görsel görevlerden sonra göz yorgunluğu ve baş ağrısıdır.Şaşılık çok yaygın bir semptomdur. Özellikle uzun süren kitap okumalarından sonra gözlerde kayma sık olarak görülür.

Astigmatizmin Sebebi Nedir?

Astigmatizm genellikle düzensiz şekilli korneadan kaynaklanır. Korneadaki simetrik yuvarlak şekil yerine bir veya daha fazla aksda(meridyende)  daha fazla eğrilik vardır. Astigmatizme sahip gözün en dik ve en düz meridyenlerine birincil meridyenler denir.

Bazı durumlarda ise, astigmatizm gözün içindeki lensin şeklinden kaynaklanır. Buna, daha sık görülen kornea astigmatizminden ayırmak için lentiküler astigmatizm adı verilir.


Astigmatizma Türleri

Astigmatizmanın üç temel türü vardır:

Miyop astigmatizma.

Hyperopic astigmatism.

Karışık astigmatizm. 

Astigmatizm ayrıca düzenli veya düzensiz olarak sınıflandırılır. Düzenli astigmatizmde, birincil meridyenler 90 derece aralıklıdır (birbirine dik). Düzensiz astigmatizmde, birincil meridyenler dik değildir. Çoğu astigmatizm, gözün ön yüzeyine futbol şeklini veren düzenli korneal astigmattır.

Düzensiz astigmatizm, belirli göz cerrahisi tiplerinden veya korneanın kademeli olarak inceltilmesine neden olan bir hastalık olan keratokons gibş korneada yara izine sebep olan bir göz hasarından kaynaklanabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ