Astigmat /Astigmatizm nedir? Nasıl Düzelir? Nasıl Görür?

Astigmat /Astigmatizm nedir? Nasıl Düzelir? Nasıl Görür?

Astigmatizm, muhtemelen en çok yanlış anlaşılan görme problemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Astigmatizm, yakını veya uzağı görme kusru gibi, gözdeki bir kırma hatasından kaynaklanır. Bir göz hastalığı veya göz sağlığı problemi değildir. Sadece gözün ışığı nasıl yoğunlaştırdığıyla ilgili bir sorundur. Astigmatizm kusuruna sahip bir gözde ışığn göz merceğinden geçerek kırılmasıyla birlikte retina üzerinde net bir görüntü odağı ortaya çıkmaz. Bunun […]

Astigmatizm, muhtemelen en çok yanlış anlaşılan görme problemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Astigmatizm, yakını veya uzağı görme kusru gibi, gözdeki bir kırma hatasından kaynaklanır. Bir göz hastalığı veya göz sağlığı problemi değildir. Sadece gözün ışığı nasıl yoğunlaştırdığıyla ilgili bir sorundur.

Astigmatizm kusuruna sahip bir gözde ışığn göz merceğinden geçerek kırılmasıyla birlikte retina üzerinde net bir görüntü odağı ortaya çıkmaz. Bunun yerine, retinanın önünde veya arkasında (veya her ikisinde) birden fazla ve farklı yerlerde odak noktaları oluşur.

Astigmatizm Belirtileri

Astigmatizm, genellikle görmenin bulanıklaşmasına veya belli aralıklarla herhangi bir mesafede bozulmasına neden olur. Düzeltilmemiş astigmatizm belirtileri, özellikle okuma veya diğer uzun süreli görsel görevlerden sonra göz yorgunluğu ve baş ağrısıdır. Şaşılık çok yaygın olarak görülen bir belirtidir. Özellikle uzun süren kitap okumalarından sonra gözlerde kayma sık olarak görülür.

Astigmatizmin Sebebi Nedir?

Astigmatizm, genellikle düzensiz şekilli korneadan kaynaklanır. Korneadaki simetrik yuvarlak şekil yerine bir veya daha fazla aksda(meridyende)  daha fazla eğrilik vardır. Astigmatizme sahip gözün en dik ve en düz meridyenlerine birincil meridyenler denir. Bazı durumlarda ise, astigmatizm gözün içindeki lensin şeklinden kaynaklanır. Buna, daha sık görülen kornea astigmatizminden ayırmak için lentiküler astigmatizm adı verilir.

Astigmatizma Türleri

Astigmatizm üç temel alt başlıkta ele alınır:

1)Miyop astigmatizm

2)Hiperop astigmatism

3)Karışık astigmatizm

Astigmatizm, ayrıca düzenli veya düzensiz olarak sınıflandırılır. Düzenli astigmatizmde, birincil meridyenler 90 derece aralıklıdır (birbirine dik). Düzensiz astigmatizmde, birincil meridyenler dik değildir. Çoğu astigmatizm, gözün ön yüzeyine futbol şeklini veren düzenli korneal astigmattır. Düzensiz astigmatizm, belirli göz cerrahisi tiplerinden veya korneanın kademeli olarak inceltilmesine neden olan bir hastalık olan keratokons gibi korneada yara izine sebep olan bir göz hasarından kaynaklanabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?