Anoreksiya Nervoza Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Anoreksiya Nervoza Nedir? Belirtileri Nelerdir?

İÇİNDEKİLER Anoreksiya Nervoza Bozukluğunun NedenleriAnoreksiya Nervoza BelirtileriAnoreksiya Nervoza’nın Zayıflama  Diyetinden FarklarıAnoreksiya Nervoza Nasıl Tedavi Edilir? Anoreksiya Nervoza, psikolojik kökenli, hayatı tehdit eden bir yeme bozukluğudur. Vücut ağırlığı boyuna göre oldukça düşük olmasına rağmen birey, kendisini kilolu olarak algılayarak aşırı ve gereksiz kilo verme çabasına giriyor. Hastalık, kilo artışı üzerine mantıksız bir korku ve kendi görüntü […]

Anoreksiya Nervoza, psikolojik kökenli, hayatı tehdit eden bir yeme bozukluğudur. Vücut ağırlığı boyuna göre oldukça düşük olmasına rağmen birey, kendisini kilolu olarak algılayarak aşırı ve gereksiz kilo verme çabasına giriyor. Hastalık, kilo artışı üzerine mantıksız bir korku ve kendi görüntü ve vücut ağırlığını algılamada bozukluk ile kendini gösteriyor. Bozukluk bilinenin aksine sadece kadınlarda görülmüyor, erkekler de anoreksiya nervoza hastalığına yakalanabiliyorlar. Anoreksiya hastalığının iki yaygın türü bulunuyor. Burada bunlardan kısaca söz etmek istiyorum.

1)Kısıtlı Tip: Bu formda, birey vücuttaki kalorik ihtiyaçların çok altındaki miktarlarda besin tüketiyor. Tükettiği yiyecek miktarını şiddetli bir şekilde azaltarak, aldığı kalori miktarını kısıtlıyor.

2)Tıkınırcasına Yeme- Çıkarma Tipi: Bu tipte rahatsızlığı olan birey, yemek yedikten sonra duyduğu aşırı suçluluk nedeniyle yediklerini kusarak çıkarma, müshil ilaçları alma, ya da bedenin kaldıramayacağı oranda aşırı egzersiz yaparak telafi etme yoluna gidiyor.

Anoreksiya nervoza’nın iki tipi mevcut olsa da, her iki tip de mantıkla açıklanamayan ağırlık kazanımı korkusu ve anormal yeme bozuklukları gibi benzer semptomlar görülüyor.

Anoreksiya Nervoza Bozukluğunun Nedenleri

Anoreksiya nervoza, basit bir bozukluk olmayıp ölümle sonuçlanabilen bir hastalık olarak karşımıza çıkıyor. Birçok faktörün etkisi ile ortaya çıkan rahatsızlığın karmaşık sebepleri bulunuyor. Elimizdeki mevcut verilere göre anoreksiya nervosa’nın hem biyolojik hem de çevresel faktörlerin bir sonucu olarak geliştiği düşünülüyor.
Bu yeme bozukluğunun ortaya çıkmasını tetikleyen bazı çevresel faktörler aşağıda sıralanıyor.

 • Zayıf  insanları sürekli olarak ideal vücut yapısına sahipmiş gibi gösteren medyanın etkileri
 • Modellik gibi ince vücut yapısını ve kilo vermeyi teşvik eden ve sürekli göz önünde olan meslekler
 • Çocuklukta yaşanan travmalar ve istismar olayları
 • Arkadaşlar ve akranlar arasında zayıf ve çekici olmayla ilgili baskılar

Anoreksiya’nın biyolojik sebepleri ise şunları içeriyor:

 • Düzensiz hormon fonksiyonları ve hormonal eksiklikler
 • Genetik faktörler
 • Vücutta bazı maddelerin eksik olması

Anoreksiya Nervoza Belirtileri

Anoreksi nervoza bozukluğu taşıyan bir bireyde, aşağıdakiler gibi bir veya birkaç belirti görülebiliyor.

 • Olması gereken kilonun ciddi derecede altında olmasına rağmen kronik bir diyet uygulamak
 • Gıdaların kalorileri ve yağ oranlarına takıntı
 • Gıdayı küçük parçalara bölerek yeme, tek başına yemek yeme veya gıdaları saklama gibi değişik yeme davranışları
 • Yiyecek, yemek tarifleri veya pişirmeye düşkünlük; fakat yemekleri başkaları için hazırlayıp kendisi yememe davranışı
 • Bu kişiler hiç adet görmeyebiliyor ya da 3 ardışık adet döngüsünde kayıp ortaya çıkıyor.
 • Depresif bir ruh haletine bürünme
 • Yüzde ve vücutta lanuga adı verilen yumuşak sarı tüylerin çıkması
 • Kol ve bacaklarda soğukluk
 • Saçlarda dökülme ve inceleme
 • Sosyal aktivitelerden uzaklaşarak izole bir hayat tarzına geçme, arkadaşlar ve aileden uzaklaşma

Anoreksiya Nervoza’nın Zayıflama  Diyetinden Farkları

Anoreksiya nervoza’yı karakterize eden kısıtlı beslenme kalıpları, diyet davranışlarına benzer olsa da ikisi arasında belirgin farklılıklar bulunuyor. Anoreksiya nervoza’dan kaynaklanan aşırı davranışların etkileri vücutta yıkıcı sonuçlara yol açıyor. Bir kişi kilo verme girişimiyle diyet yaparken, anoreksiya nervoza bozukluğunda özellikle travmatik olayların veya kaotik bir ortamın etkisiyle, yaşamı ve duyguları üzerinde kontrol sahibi olma isteği yatıyor. Diyette, kilo kaybetmek birincil amaç olarak  benimsenirken, anoreksiya bozukluğuna sahip kişi diyet yaparak kilo kaybetmeyi, mutluluğu yakalamak ve kendine hakim olmak için bir yol olarak algılıyor.

Anoreksiya Nervoza Nasıl Tedavi Edilir?

Bu yeme bozukluğunun karmaşıklığı göz önüne alındığında, tedavisi için tıp doktoru, diyetisyenler ve terapistlerin yer aldığı profesyonel bir ekibin kurulması gerekliliği ortaya çıkıyor. Tedavi üç temel bileşen içeriyor.

1)Tıbbi Destek: Öncelikle yeme bozukluğundan kaynaklanan kalp atım bozukluğu gibi ciddi sağlık sorunlarının tıbbi tedavisinin yapılması önem taşıyor.

2)Beslenme Desteği: Bu bileşen, özel bir yeme planının uygulanmasını, denetimini ve normal yeme düzenine ilişkin eğitimin verilmesini içeriyor.

3)Ruhsal Terapi: Bu tedavinin amacı, yeme bozukluğu ile ilgili temel sorunları tanımak, travmatik yaşam olaylarını ele almak ve bunlarla sağlıklı yollarla başa çıkma becerileri öğretmek ve duygularını ifade etme kapasitesini geliştirmek gibi tedavinin kalıcılığını sağlamak amacıyla yapılıyor.

Anoreksiya nervoza, mutlaka tedavi edilmesi gereken, aksi takdirde ölümle sonuçlanabilen bir hastalık olduğundan, bir yakınınızda bu belirtileri fark ettiğinizde, en kısa zamanda tedavi alması için harekete geçmeniz hayati önem taşıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?