0-3 Yaş Bebeklerde Uyku Zeka İlişkisi

0-3 Yaş Bebeklerde Uyku Zeka İlişkisi

Bebeklerde kaliteli bir uyku, zeka gelişiminde büyük önem arz etmektedir. Geceleri deliksiz uyuyabilen bebeklerde hem zihinsel hem de fiziksel büyüme olumlu şekilde etkilenmektedir. Derin uyku esnasında çocuklarda büyüme hormonu seviyesi maksimum düzeye ulaşır ve dolayısı ile gelişimin yaşandığı süreç başlar. Bu nedenle kaliteli uyku uyuyamayan bebekler için büyüme hormonu eksik salgılanır ve bu bebekler pek çok […]

Bebeklerde kaliteli bir uyku, zeka gelişiminde büyük önem arz etmektedir. Geceleri deliksiz uyuyabilen bebeklerde hem zihinsel hem de fiziksel büyüme olumlu şekilde etkilenmektedir. Derin uyku esnasında çocuklarda büyüme hormonu seviyesi maksimum düzeye ulaşır ve dolayısı ile gelişimin yaşandığı süreç başlar. Bu nedenle kaliteli uyku uyuyamayan bebekler için büyüme hormonu eksik salgılanır ve bu bebekler pek çok organın, kas ve kemiklerin gelişimi bakımından dezavantajlı duruma düşerler.

REM uykusu olarak bilinen ve hızlı göz hareketlerinin olduğu derin uyku fazında çocukların gün içinde öğrendiği bilgi ve becerileri pekiştiren beyin bağlantıları aktive olur. REM uykususunda sistemlerin fonksiyonları azalır ve kaslar gevşer. Bu fizyolojik değişim, ruhsal ve bedensel dinlenme için uygun bir ortamdır, bu faz daha dinlendirici ve hatırlanan rüyaların görüldüğü fazıdır. Bebeklik çağında uykunun kalitesi yanında süresi de önemlidir. Yaşamın ilk 1 yılında bir bebeğin, 10-12 saati gece olmak üzere toplamda günlük 13-14 saat uyumaya ihtiyacı var.

Yaşamın ikinci yılında uyku ihtiyacı ilk yıla göre 1 saat kadar azalsa da 4-5 yaşındaki bir çocuk bile günde 11-12 saat uykuya ihtiyaç duyar. Çocuğunuz yeterli ve kaliteli bir uyku uyumuyorsa zihinsel gelişim ve fiziksel büyümeyle ilgili sorunlar ortaya çıkabilir. Yetersiz uyku sonucu büyüme hormonu dışında diğer bedensel faaliyetleri belirleyen hormonların salınımında aksaklıklar baş gösterebilir. Uyku problemleri gün içinde motor beceriler ve dikkat kapasitesinde düşüşe ve sonuç olarak davranış problemi ve öğrenme güçlüklerine yol açabilir. Bu çocuklar gün içinde huzursuz ve huysuz davranışlar gösterirler.

Eğer çocuğunuz uyku vaktinden önce çok hareketli oluyor ya da uyku vaktinden çok önce yorgunluk belirtileri gösteriyorsa, uyku düzeninde sorunlar var demektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?